Narzędzia

Sterowniki programowalne PLC. Co to takiego?

WPIS BLOG PLC
ELP11R32L BASIC MODBUS RTU FIN - Sterowniki programowalne PLC. Co to takiego?

Nazwa Programowalnych sterowników logicznych pochodzi z języka angielskiego: Programmable Logic Controller PLC. Tych mikroprocesorowych urządzeń używamy do sterowania urządzeniami np. klimatyzacji i wentylacji, chłodnictwa, ciepłownictwa, oświetlenia oraz innych.

W zależności od potrzeb dostosowujemy PLC do konkretnego urządzenia poprzez implementację algorytmu sterowania, który zostaje umieszony w wbudowanej pamięci kontrolera.

Algorytm sterowania tworzymy w dedykowanym środowisku programistycznym przeznaczonym do konkretnych sterowników. W przypadku sterowników firmy EL-Piast udostępniamy darmowe środowisko programistyczne – Macrocontrol (kliknij i pobierz).

Algorytm sterowania możemy wgrywać  wielokrotnie na sterownik – z uwagi na konieczność optymalizacji algorytmu sterowania, bądź jego rozbudowę.

Sterowniki programowalne oprócz wbudowanej pamięci wyposażone są w zestaw układów:

 • wejściowych, które zbierają informacje o stanie układu ( różne typy zmiennych: analogowe, cyfrowe itp.),
 • wyjściowych połączonych z elementami wyjściowymi – wykonawczymi lub sygnalizacyjnymi.

Współcześnie częściej używane jest określenie sterowniki kompaktowe/modułowe niż sterowniki PLC.

plc 2 768x514 - Sterowniki programowalne PLC. Co to takiego?

Środowisko programistyczne Macrocontrol

Programowanie metodą blokową

screens 1024x557 - Sterowniki programowalne PLC. Co to takiego?
Back to list

7 thoughts on “Sterowniki programowalne PLC. Co to takiego?

 1. Read More pisze:

  It¡¦s really a great and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 2. xmc.pl pisze:

  Fajnego masz bloga i ciekawe na nim treści czy na serwerze wszystko sie zmieści ? pięknie frazujesz słowa zmuszasz przy tym do myślenia tym komentarzem życzę powodzenia 🙂

 3. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji jakie są twoje inspirację z czego czerpiesz tak wwyrafinowaną „moc twórczą” ?

 4. Ryby Słownik pisze:

  Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

 5. Wiedza i kompetncja płynie z twoich postów inspirują i zmuszają do refleksji. Dzięki Ci za tak bogaty wkład w społeczność blogową. Trzymaj tak dalej Cześć!

 6. Nie wiem czy wiesz, ale tworzysz bardzo ciekawe i inspirujące treści. Trzymaj dalej tak wysoki poziom, a już wkrótce osiągniesz szczyty wyszukiwarek 🙂

 7. Tak ładnie to jest napisane — jestem w totalnym szoku. Sam chcę prowadzić bloga, ale nie mam inspiracji, chyba będę czerpał ją z Twojego bloga — też chcę być znany!

Komentowanie zostały wyłączone.